Od

Ako sme už posledné roky zvyknutí, leto k nám prišlo podstatne skôr, ako v júni/ júli. Horúčavy nás trápia už od začiatku mája a tí, ktorí sa nevedeli dočkať letných horúčav, si veselo užívali každú voľnú chvíľku strávenú na slnku. Deti, starší ľudia, ale aj ľudia, ktorí majú problémy so srdcom si letné slnečné lúče nemôžu až tak veľmi užívať, pretože im škodia.

Ako ale zvládnuť letné horúčavy bez ujmy?

1. Schovávajte sa pred slnkom v čase medzi 11:00- 15:00

Či už ste na dovolenke pri mori, alebo sa nachádza na záhradke, snažte sa vyhýbať slnku práve v tomto čase. Vtedy je totiž najintenzívnejšie a môže vám uškodiť – úpal, prehriatie organizmu, popáleniny kože. Zdržiavajte sa v chládku a ak zrovna v tom čase pracujete na slnku a nemôžete ísť do tieňa, natrite si celé telo kvalitným opaľovacím krémom, oblečte si voľnejšie dámske oblečenie a dajte si na hlavu pokrývku hlavy.

2. Tekutiny vždy a všade

Nezabúdajte na pitný režim. V extrémnych horúčavách by ste sa ale mali vyhýbať alkoholickým nápojom a viac by ste mali piť čaje (v izbovej teplote) a čistú vodu z vodovodu. Dospelý človek by mal cez leto vypiť minimálne štyri litre tekutín a piť by mal aj vtedy, kedy nepociťuje smäd.

Keď už budete pociťovať smäd, je zle – vaše telo vám jasne dáva najavo, že je extrémne dehydrované.

Neriskujte zbytočne a pite pravidelne. Vyhnete sa tak kolapsom, úpalu, bolestiam hlavy a dehydratácii.

3. Noste príjemné bavlnené a ľanové oblečenie

Letné horúčavy zvládnete aj s pomocou vhodného oblečenia. Nosievajte bavlnené letné šaty, poprípade ľanové letné šaty. Ľan a kvalitná 100% bavlna neblížia pokožke a vám poskytnú pohodlie, ktoré v letných mesiacoch budete vyžadovať. Nedávajte si oblečenie z umelých materiálov, v ktorom nebude môcť vaša pokožka dýchať a vy sa budete doslova „pariť“.

4. Chráňte si aj vlasy

Ak chcete zvládnuť letné horúčavy už tento rok, pite dostatok tekutín, chráňte si oči a hlavu. Hlavu najmä preto, lebo slnečné žiarenie vám môže spôsobiť úpal, bolesť hlavy a ničí vaše vlasy. Cez leto si na vlasy pravidelne dávajte masky na vlasy. Aj vaše vlasy potrebujú živiny a musíte ich chrániť pred UV žiarením.

Nezabúdajte si zo skrine vyberať kvalitné vzdušné a hlavne bavlnené/ ľanové oblečenie. Zabudnite na umelé materiály! Uvidíte, že ak sa budete držať týchto rád, letné horúčavy zvládnete úplne bezproblémovo.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
O autorovi