Od

Tiež ste si všimli, že perly existujú prakticky vo všetkých možných farbách? Farba perly sa nedá popísať jedným slovom, pretože žiadna perla nemá farbu jednoliatu a jej zafarbenie je vždy kombináciou odtieňov. Navyše, za prítomnosti slnečných lúčov perla v ľubovoľnej farbe prechádza odleskami do rôznych dúhových farieb. Perla často získava farbu podľa druhu lastúry, v ktorej perla vznikla.

Venujte teda pozornosť farebnosti perál. Najmä tmavé perly pôsobia až čiernym dojmom s nádychom ďalšieho odtieňa. A tradície týmto farbám pripisujú rôzne významy. Napríklad, bohatstvo a prosperitu predstavuje čierna a zlatá farba perly. Hnedá farba symbolizuje mužnosť a spoľahlivosť. Modré perly prinášajú lásku, ružové zas úspech a slávu. No a čistotu, nevinnosť a nový začiatok symbolizujú biele perly.

Starí kresťania považovali biele perly za Evine a čierne za Adamove slzy, ktoré vyronili po vyhnaní z raja. A vzhľadom na to, že na základe množstva štúdií vieme, že muži plačú menej ako ženy, tušíme, že aj čiernych periel je podstatne menej.

Okrem farby na perle každého určite hneď zaujme aj jej lesk. Lesk je veľmi dôležitý hodnotiaci faktor pre cenu a krásu perly. Perleť, materiál, ktorý sa vyskytuje v mušliach, dodáva perle lesk. Na kvalitu lesku má vplyv hlavne hrúbka perlete, lebo na jej základe perla odráža svetlo. Perly so zlým leskom vyzerajú matne, a naopak, perly s najvyšším leskom majú vzhľad kovu.

Aby na Vašom náhrdelníku vyzerali perly nádherne a navzájom sa na pohľad nelíšili, tak sa perly opracovávajú. Ide hlavne o bielenie – metódu, ktorá čistí farbu perly, a tým sa perly stávajú navzájom podobnejšie. Avšak, čo pravá perla, to originál. Pri perlách máte istotu, že nikto druhý nemôže mať presne tú istú perlu.

 

https://www.buka.sk/sladkovodne-perly#farebnost-peral

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
O autorovi